Wystawa Kościuszko - bohater wciąż potrzebny
Wystawa stała poświęcona Tadeuszowi Kościuszce jest opowieścią o uniwersalnym, ponadczasowym, wielkim bohaterze. To multimedialna i interaktywna opowieść o „Hektorze” polskiej sprawy narodowej i państwowej, transkontynentalnym obrońcy wolności, o międzynarodowym autorytecie i symbolu niezłomności, o przyjacielu ludzkości, także tej jej części, która pozostając w kolonialnej niewoli, pozostawała poza granicami człowieczeństwa, o człowieku, który swoje prywatne szczęście podporządkował służbie. O symbolu ciągłości Polskiego państwa i narodu.
Zobacz spot promujący wystawę:
Wystawa ma charakter narracyjny. Jej istotą jest opowieść, która odwołując się do wiedzy, rozumu i zmysłów, posługując się artefaktami jako „aktorami”, wciąga widza w świat bohatera. Zamiast tradycyjnych gablot znajdziemy tu elementy filmu, teatru czy gry komputerowej. Dominującą rolę odgrywają oryginalne artefakty, świadkowie życia bohatera.
Opowieść prowadzi widza kolejno przez komnaty wtajemniczenia młodego bohatera w życie, osobisty dramat niespełnionej młodzieńczej miłości, podróż do Ameryki i wojnę o niepodległość w Ameryce, która z młodzieńca czyni osobę dojrzałą, znaną. Kolejne sceny zostały zbudowane wokół udziału bohatera w walce w wojnie z Rosją w 1792 r. Jest to walka która z mężczyzny czyni bohatera, osobę sławną, otoczoną czcią i kultem. Punktem kulminacyjnym jest przysięga na rynku krakowskim 24 III 1794 r. i objęcie dowództwa nad powstaniem.
11+
9+
Tadeusz Kościuszko stał się w tradycji narodowej postacią otaczaną nimbem świętości. Poprzez to stał się pomnikowy, brązowy, pokryty patyną, niezrozumiały. Wystawa buduje na nowo postać żywą, ludzką, aktualną, atrakcyjną, współczesną. Ostatnia część opowieści ma stanowić zachętę do aktualizacji dla potrzeb współczesności postaci bohatera. Celem wystawy jest bowiem rozpoznanie roli jaką dziedzictwo Kościuszki może odegrać we współczesności. Wystawa jest zatem oparta o przeszłość, ale skierowana ku współczesności.
Informacje o wystawie:
Realizacja: Komitet Kopca Kościuszki za prezesury prof. Mieczysława Rokosza
Projekt plastyczny wystawy: Koza Nostra Studio
Wykonawca: Adventure Multimedialne Muzea
Treści wystawy: dr Piotr Hapanowicz
Wystawa powstała przy wykorzystaniu elementów scenariusza autorstwa dr. Michała Niezabitowskiego.
Serdeczne podziękowania składamy dla Muzeum Krakowa za udostępnienie eksponatów na wystawę oraz Pani Annie Gawrońskiej za przeprowadzenie konserwacji obiektów ze zbiorów Komitetu.