Kontrast i czcionka A A+

en
Przydatne informacje

Zaplanuj wizytę

Kopiec Kościuszki to unikatowe miejsce na mapie Krakowa i Małopolski. To stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama okolicy, tu weźmiesz udział w wyjątkowej lekcji historii i zobaczysz ciekawe wystawy. Planujesz zwiedzanie Krakowa? Kopiec Kościuszki to obowiązkowy punkt wycieczki!

Szukasz wyjątkowych widoków? Z Kopca Kościuszki zobaczysz jedną z najpiękniejszych panoram Krakowa, z widokiem na najbardziej charakterystyczne miejsca na starym mieście – Wawel, Bazylikę Mariacką, Sukiennice czy Rynek Główny. Z Kopca rozciąga się również widok na całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie, a przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry!

To również miejsce, w którym można zobaczyć wybitnych Polaków i zabytkowy XIX-wieczny fort. Dla miłośników zabytków architektury wojskowej wizyta na Kopcu to możliwość zwiedzenia unikatowego fortu cytadelowego, który spełniał funkcje obronne. Okalający Kopiec Fort 2 „Kościuszko” jest jednym z najstarszych zachowanych dzieł Twierdzy Kraków.

W listopadzie 2017 r. Kopiec Kościuszki w Krakowie wraz z otoczeniem – kaplicą św. Bronisławy i fortem – został ustanowiony Pomnikiem Historii. To status przyznawany przez Prezydenta RP zabytkom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Główną atrakcją Kopca Kościuszki jest obecnie multimedialna i interaktywna wystawa stała „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”.  To wciągająca, nowoczesna opowieść o Kościuszce, w której – zamiast tradycyjnych gablot muzealnych – znajdziemy elementy filmu, teatru czy gry komputerowej. Własną trasę zwiedzania mają również najmłodsi, dla których przygotowano wiele atrakcji i ciekawostek.

W zabytkowych wnętrzach Fortu mieszczą się wystawy czasowe. Zobaczysz pamiątki zbierane przez Komitet Kopca Kościuszki, by chwilę później stanąć „twarzą w twarz” z najwybitniejszymi Polakami, odwiedzając wystawę woskowych figur.

Przed wejściem na Kopiec Kościuszki trzeba kupić bilet, który uprawnia nie tylko do wejścia na szczyt, ale także do wstępu na wszystkie wystawy w forcie. Kupując bilet wspierasz działalność Kopca – wszystkie wpływy z biletów są przeznaczone na utrzymanie Kopca i wsparcie dziedzictwa tradycji kościuszkowskiej.

Nie musisz mieć gotówki – honorujemy płatności kartą, także zbliżeniowo i w obcych walutach. Zobacz aktualny cennik.

WAŻNE INFORMACJE:

  1. Ze względów bezpieczeństwa na Kopiec Kościuszki nie wolno wchodzić ze zwierzętami.
  2. Wejście główne na Kopiec Kościuszki i kasa biletowa znajdują się tuż przy wjeździe na parking – po prawej stronie.

 

ZOBACZ TEŻ

ico/niepelnosprawni Created with Sketch.
Kopiec bez barier

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

link
W obiektywie

Baza zdjęć i filmów.

link
Organizacja eventów

Oferta wynajmu kompleksu na konferencje, imprezy firmowe.

link