Wystawa "Komitet Kopca Kościuszki 1820 - 2020"
24 marca 2022 r., w rocznicę wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej, odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Komitet Kopca Kościuszki 1820–2020”. Została ona poświęcona osobom związanym z Komitetem Kopca Kościuszki od początku jego powstania w 1820 r. aż do czasów współczesnych – prezesom, członkom Komitetu oraz ich dokonaniom.
Pomnik ten jest prawdziwie narodową własnością, bo każdą bryłkę ziemi na tę mogiłę dłoń polska zaniosła. Słuszną tedy jest rzeczą, aby skład tylu szlachetnych uczuć i znoju obywatelskiego pod strażą obywatelską zostawał.
– Ustanowienie Komitetu przez Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa dnia 24 listopada 1820 r.
Kopiec Kościuszki jest powszechnie znaną symboliczną mogiłą i pomnikiem polskiego bohatera, który wpisał się w pamięć świata. Mniej natomiast wiadomo, że budowę tego pomnika nadzorował Komitet, który odradzając się w każdym pokoleniu, sprawuje nad nim opiekę do dziś. Wystawa daje poznać dzieje Komitetu, pod zarządem jedenastu jego kolejnych prezesów, ukazuje portrety wybitnych jego członków, wydawnictwa, dokumenty i pamiątki z przeciągu 200 lat nieprzerwanej aktywności tej narodowej instytucji.
Wystawa jest dostępna w ramach biletu wstępu na Kopiec Kościuszki. Można ją oglądać do 24 listopada 2023 r.
Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 200-lecia Kopca Kościuszki, które odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
2+