Wystartowały finałowe obchody Roku Tadeusza Kościuszki
W Krakowie rozpoczynają się czterodniowe obchody kończące Rok Kościuszkowski ustanowiony w 200. rocznicę śmierci Naczelnika. Na najciekawsze wydarzenia towarzyszące obchodom zaprosili mieszkańców Krakowa i Małopolski prof. Mieczysław Rokosz – prezes Komitetu Kopca Kościuszki oraz Waldemar Domański – dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.
Do zwyczaju obchodów najważniejszych polskich świąt narodowych, należy tradycyjny zlot młodzieży polskiej, którego nie mogło zabraknąć i w tym roku. Młodzież szkół, których patronem jest Tadeusz Kościuszko, harcerze oraz młodzież związana z organizacjami krajoznawczymi przybędzie dzisiaj pod Kopiec Kościuszki, aby wziąć udział w niezwykłym spotkaniu.
Startujemy punktualnie o 17:00 u stóp Kopca, który jest nie tylko punktem widokowym, ale przede wszystkim symboliczną mogiłą. Wśród punktów imprezy inauguracyjnej warto wymienić chrzest specjalnie wyhodowanej róży kościuszkowskiej, ślubowanie uczniów pierwszych klas najstarszej krakowskiej szkoły noszącej imię Naczelnika – IV LO oraz pochód z pochodniami, który w niezwykły sposób oświetli Kopiec
– mówił prezes Komitetu, prof. Rokosz.
Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański zaprosił z kolei na sobotnie wydarzenia na Rynku Głównym – wspólne zdjęcie z Tadeuszem Kościuszką oraz Lekcję Śpiewania „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Start punktualnie o 15:00.
Jednak to nie koniec atrakcji nadchodzących dni. Jutro rozpoczyna się międzynarodowa konferencja „Integracja wokół Kościuszki”. – Do Krakowa przyjechali goście z całego świata: ze Szwajcarii, Australii – gdzie najwyższy szczyt nosi imię Naczelnika, jak i tak mało kojarzonych z Kościuszką rejonów jak Brazylia czy Irlandia – tam także nasz bohater narodowy odcisnął swoje piętno. W jaki sposób? Między innymi o tym jak i o wszystkim co związane z fenomenem Kościuszki na świecie usłyszą Państwo podczas dwudniowej konferencji, wszak, jak powiedział generał La Fayette: „Kościuszko do całego świata należy” – przypomniał profesor Rokosz.