W sobotnie przedpołudnie – 12 sierpnia – wspólnie z krakowską artystką Beatą Zubą zdobywamy szczyt Kopca Kościuszki. Wydarzenie towarzyszy wystawie zatytułowanej „Beata Zuba. Przenikanie góry”. Wernisaż odbędzie się już dziś (11 sierpnia) o 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Twórczość artystki wpisuje się w dialog polsko – japoński: portretuje góry, które są jednym z najważniejszych motywów kultury Japonii. A Kopiec to nasza krakowska góra Fudżi, jak porównał Leszek Cierpiałowski – dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki. Góra dla miasta niezwykle ważna, na której od lat w święta narodowe wywieszana jest biało – czerwona flaga.
12 sierpnia o g. 11.00 odbędzie się symboliczna wspinaczka na Kopiec Kościuszki, zwieńczona rozwieszeniem flagi z pracą z górskiego cyklu malarskiego Beaty Zuby (wizualizacja na zdjęciu). To także okazja do wspólnego świętowania Yama no Hi (山の日), czyli japońskiego Dnia Góry.
Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych. Punkt zbiórki to parking przy Muzeum Kościuszkowskim w Krakowie. Happening towarzyszy wystawie „Beata Zuba. Przenikanie góry”, która jest projektem wielowątkowym. Beata Zuba opisuje go słowami:
Moje górskie obrazy, malowane, rysowane, szkicowane… Mieszkające pod powiekami, w sercu, noszone we mnie i ze mną, pojawiają się wszędzie, nie tylko w pracowni i galeriach, lecz często też wracają do gór, dzięki czemu przenikają się nawzajem. Są wieszane w ogrodach i przestrzeniach publicznych, a każdy widzi w nich swoje góry. (…) Przenikanie gór, symboli, kultur to nie tylko artystyczny projekt, to tak naprawdę przenikanie miejsc, kultur, międzynarodowy dialog, porozumienie bez granic, to rozmowa bez słów, gdzie obrazy znaczą więcej, gdzie każdy czyta je po swojemu, ucząc się jednocześnie tego, co znaczą dla innych. To rozmowy gór na krańcach świata, które czytamy przez pryzmat naszych całkowicie różnych doświadczeń, to, co łączy mimo różnorodności. Obrazy rodzą się w oczach oglądających je ludzi, są językiem międzynarodowym, w którym możemy się porozumieć pozakulturowo.
Wystawę Beaty Zuby w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha można oglądać do 22 października 2023 r.
***
Sponsorem flagi, która 12 sierpnia zostanie wywieszona na Kopcu Kościuszki jest Stowarzyszenie Czysta Polska, które powstało w 2012 roku, by popularyzować ideę ochrony środowiska naturalnego oraz edukować społeczeństwo w zakresie ekologii. Obecnie realizuje trzy kluczowe projekty: „Czyste Tatry”, „Czysty Bałtyk” oraz „Czyste Lasy”. W 2021 roku otrzymało prestiżową nagrodę Złotego Spinacza przyznawaną przez Związek Firm Public Relations w Polsce za najlepszy Event Społeczny.