Wernisaż wystawy Beaty Zuby i inauguracja projektu ...Przenikanie Góry 330...
Za nami inauguracja projektu …Przenikanie Góry 330… oraz wernisaż wystawy krakowskiej artystki Beaty Zuby. 11 sierpnia, w japońskie Święto Góry, na Kopcu Kościuszki spotkali się zaproszeni goście, miłośnicy gór, sztuki i twórczości Beaty Zuby.
Podczas otwarcia wernisażu, które odbyło się tuż przy wejściu do Muzeum Kościuszkowskiego, prof. Piotr Dobosz – prezes Komitetu Kopca Kościuszki, podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wystawy i stworzenie katalogu, a także patronom, sponsorom, autorce projektu oraz zgromadzonym gościom. Przybliżył również motywy łączące Kopiec Kościuszki z japońską świętą górą Fuji i kopcami fujizuka.
O przenikaniu się kultur polskiej i japońskiej, twórczości Beaty Zuby oraz wyjątkowym miejscu gór w malarstwie artystki mówiły: Bogna Dziechciaruk – Maj, historyk sztuki, wieloletnia dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Zofia Weiss – historyk sztuki, właścicielka Zofia Weiss Gallery, prezes Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa.
Za otwartość władz Komitetu Kopca Kościuszki, wsparcie w realizacji projektu i tak liczną obecność na otwarciu wystawy dziękowała jej autorka – Beata Zuba. Wśród gości zgromadzonych na wernisażu byli obecni m.in. Katarzyna Nowak – dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, prof. Czesław Dźwigaj, dr Adam Kozień, Leszek Cierpiałowski – członkowie Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, przedstawiciele Stowarzyszenia Willa Decjusza.
Po części oficjalnej i zwiedzeniu wystawy wszyscy udali się pod Kopiec Kościuszki, gdzie powstało wspólne zdjęcie z „Czerwoną górą” w tle. To wielkoformatowy obraz Beaty Zuby, który ozdobił zbocze Kopca, a którego sponsorem jest Stowarzyszenie Czysta Polska.
Galeria zdjęć z inauguracji projektu – fot. Monika Rokicka i Jerzy Basiura
30+
28+