Tablica upamiętniająca Kościuszkę popłynie na Martynikę
Z Kopca Kościuszki popłynie na Martynikę. Tablica upamiętniająca cudowne ocalenie Tadeusza Kościuszki z katastrofy morskiej trafi na wyspę, gdzie zostanie przekazana władzom, wmurowana i uroczyście odsłonięta. Symboliczne pożegnanie tablicy odbyło się na Kopcu Kościuszki w środę, 20 września.Zorganizowała je Fundacja im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.
Autorem tablicy jest wielkopolski metaloplastyk Bernard Płończak, a jej fundatorem kpt Tomasz Otrębski – wysoko ceniony w Krakowie kolekcjoner i antykwariusz.Wykonano dwie identyczne tablice upamiętniające ocalenie Tadeusza Kościuszki z katastrofy morskiej podczas jego podróży do Ameryki w 1776 roku.
Statek wiozący europejskich najemników, którym podróżował także Kościuszko, płynął przez Haiti, gdzie latem występowały tropikalne huragany. Podczas jednej z burz statek roztrzaskał się o rafę koralową. Na szczęście dla Kościuszki oraz jego towarzyszy, w ostatniej chwili udało im się złapać maszt i resztkami sił dopłynąć do wybrzeża Martyniki.
Jedna z tablic upamiętniających to wydarzenie została w marcu 2017 roku wmurowana na Kopcu Kościuszki w Krakowie, druga teraz popłynie na Martynikę.Napis na tablicy jest w dwóch językach – polskim i francuskim: „Bohater Polski i USA, honorowy obywatel Francji, szczęśliwie ocalony z katastrofy morskiej, przebywał w lipcu 1776 roku na gościnnej Martynice i stąd odpłynął do Ameryki, by walczyć o niepodległość Stanów Zjednoczonych”. Po symbolicznej uroczystości pożegnania tablica została przekazana w Szczecinie na statek SY Fryderyk Chopin. Podróż potrwa 5 miesięcy – żaglowiec ma dopłynąć na wyspę ok. 19 lutego 2018 roku. Ten rejs został nazwany „Rejsem Kościuszkowskim”.
Na Martynice tablica zostanie przekazana władzom wyspy i uroczyście odsłonięta po jej wmurowaniu w uzgodnione miejsce. Będzie to ostatni akord obchodów 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki i realizacja wiele lat przygotowywanego obywatelskiego przedsięwzięcia.