Finał "Żywych Konstrukcji"
Dla laureatów konkursu „Żywe Konstrukcje” 27 VI 2014 był trzecim dniem trwającego zjazdu naukowego. Dzień rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Przewodnikiem wycieczki był Pan Jan Hoffmann, który swoją miłość do samolotów i wiedzę o ich historii potrafił przelać na wszystkich słuchaczy.
Popołudniem rozpoczęły się terenowe badania Kopca. Uczennice i uczniowie przy pomocy bardzo prostych narzędzi dokonywali pomiarów bryły Kopca, wykorzystując poznane w szkole wzory. Badaniom towarzyszyła świetna pogoda i piękna panorama Krakowa. Uczniowie pracowali w zespołach, a wyniki przeprowadzonych przez nich badań opracowali na arkuszach, które prezentowali później na „naukowej sesji referatów”. Uczestnicy mogli w ten sposób udoskonalić swoją umiejętność współpracy w grupie, a także nauczyć się sztuki prezentacji przed szeroką publicznością. Każdy występ zakończony był szczerymi brawami – uczniowie wykazali się bowiem ogromną wiedzą, spontanicznością i kreatywnością.
Wcześniej odwiedzili stałe ekspozycje mieszczące się w budynkach fortecznych wokół Kopca, a także interaktywną wystawę „Żywe Konstrukcje”, która nieustannie dostarcza inżynierskiej wiedzy małopolskim (i nie tylko) poszukiwaczom wrażeń. Po tak wielu ciekawych i wymagających nieustannej aktywności punktach programu, na finalistów czekała wykwintna kolacja w odrestaurowanych murach obronnych fortu. Posiłek w tak klimatycznym i historycznym miejscu stanowił świetną okazję do, nieoficjalnego jeszcze, podsumowania konkursu „Żywe Konstrukcje” i dyskusji na temat inżynierskiego zjazdu. Te chwile z pewnością zapadną w pamięci zarówno finalistom, jak i organizatorom konkursu – wszyscy bowiem stworzyli w trakcie finału niezwykłą, przyjazną atmosferę. Intensywny dzień został zwieńczony wspólnym wyjściem na szczyt Narodowego Pomnika, skąd już po zmroku panorama Krakowa prezentowała się nadzwyczaj pięknie.