Dzień Tadeusza Kościuszki w dworze w Ludyni
W Ludyni, w gminie Krasocin, w XVIII wiecznym dworze, w którym po bitwie pod Szczekocinami 6 czerwca 1794 r. prawdopodobnie przebywał Tadeusz Kościuszko, uroczyście otwarto pokój z ekspozycją dokumentów i pamiątek związanych z naszym Bohaterem Narodowym.
6 czerwca 2024 r. w dworze w Ludyni jest obchodzony Dzień Tadeusza Kościuszki.
Program wydarzenia:
13.30 – wykład. prof. dr hab. Dariusza Nawrota z Uniwersytetu Śląskiego.
Oprowadzenie młodzieży szkolnej przez właściciela dworu w Ludyni p. Stanisław Gieżyńskiego po muzeum domowym – pokoju Tadeusza Kościuszki.
***
prof. dr hab. Dariusz Nawrot – profesor nauk humanistycznych, od 1986 r. pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Zespołu historii wojskowości Polskiej Akademii Nauk. Dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego. Jest autorem 16 książek i ponad 150 innych publikacji naukowych. Zajmuje się dziejami ziem polskich w epoce napoleońskiej i historią polskich formacji wojskowych w czasach Księstwa Warszawskiego. Jest autorem prac: Litwa i Napoleon w 1812 roku, Katowice 2008 oraz Śląsk w dobie kampanii napoleońskich. Studia pod redakcją Dariusza Nawrota, Katowice 2014. Obszarem jego zainteresowań są także dzieje Rzeczypospolitej w ostatnich latach jej istnienia oraz historia dyplomacji polskiej. Opublikował między innymi: Tadeusz Kościuszko. Polski i amerykański bohater. Kraków 2017. Obszarem jego zainteresowań są również dzieje Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i na początku XX wieku, czego efektem jest kilka monografii, w tym: Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 roku. U źródeł Zagłębia Dąbrowskiego. Czeladź 2016; Z dziejów czynu legionowego. Zagłębie Dąbrowskie w pierwszym roku wielkiej wojny 1914-1915. Sosnowiec 2014; oraz Listopad 1918 roku w Zagłębiu Dąbrowskim. Sosnowiec 2019.