Co kryje walizka Kościuszki?
Cyrkiel z West Point, żeton z Martyniki, ozdobna klamra do pasa podtrzymującego szablę oraz ordery – takie pamiątki po Tadeuszu Kościuszce zawiera walizka, jeden z eksponatów w naszym Muzeum Kościuszkowskim. Każdy z tych przedmiotów ma swoją historię, związaną z różnymi miejscami i etapami biografii Kościuszki.
Cyrkiel – a właściwie tzw. kroczek – to pamiątka z czasów, kiedy Kościuszko przebywał w Ameryce i budował forty w West Point w 1778 r. Kroczek służył mu do planowania odległości i określania zasięgu ogni artyleryjskich. Z tego okresu pochodzi także Order Cyncynata, który Kościuszko otrzymał od Washingtona po wojnie, za doskonałe wywiązanie się ze swoich zadań. W walizce znajduje się kopia tego orderu.
Natomiast żeton pochodzi z Martyniki – wyspy, na którą Kościuszko trafił w 1776 r. Podczas podróży morskiej do Ameryki statek, którym płynął Kościuszko, rozbił się o rafę koralową podczas burzy tropikalnej. Na szczęście dla Kościuszki oraz jego towarzyszy, w ostatniej chwili udało im się złapać maszt i resztkami sił dopłynąć do wybrzeża Martyniki.
Żeton, który znajduje się w walizce, został odnaleziony w latach 80-tych XIX w. dworku Kościuszki w Sławinku (obecnie to dzielnica Lublina). Takie żetony otrzymywali w nagrodę za pracę niewolnicy na Martynice, stąd przypuszczenie, że to stamtąd został przywieziony przez Kościuszkę.
W walizce znajdują się również ozdobna klamra do pasa podtrzymującego szablę 1794 r., kiedy Kościuszko przewodził powstaniu, olejny portret Tadeusza Kościuszki z 1817 r. oraz Order Virtuti Militari, którym Kościuszko został odznaczony w 1792 r.