Awantura o Kościuszkę w Australii zakończona porozumieniem
Góra Kościuszki jest najwyższym szczytem Australii (2228 m n.p.m), położonym w Parku Narodowym Kościuszki, w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich. Swoją nazwę zawdzięcza Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, który odkrył ją, zdobył i nazwał imieniem Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej podczas historycznej wyprawy z Sydney do Melbourne.
Obecnie szczyt góry podzielony jest na pół granicą między dwoma „powiatami”: Snowy Monaro Regional Council po jego wschodniej stronie (zamieszkały przez plemiona Ngarigo) oraz Snowy Valleys Council po jego zachodniej stronie. To właśnie mieszkańcy tego drugiego powiatu w kwietniu tego roku wystąpili z inicjatywą wprowadzenia drugiej – lokalnej nazwy dla Góry Kościuszki.
Nazwa góry już niejeden raz budziła kontrowersje wśród ludności Australii. Były pomysły, aby zmienić nazwę góry na bardziej związaną z lokalną społecznością. Jednakże środowiska polonijne, popierane przez część rdzennej ludności, nie ustają w staraniach o zachowanie pierwotnej nazwy i przekonanie Aborygenów, jak wielkie znaczenie ma Kościuszko dla historii powszechnej.
I tym razem wszystko zakończyło się dobrze, a szczegółową relację z awantury o Górę Kościuszki można przeczytać w Pulsie Polonii:
Czy to już czas na podwójną nazwę dla Góry Kościuszki?
Awantura o Kościuszkę. Może ta cisza to dobry znak?
Awantura o Kościuszkę. Pierwsza runda wygrana
fot. Wikipedia