Polaków drogi do wolności

Wystawa zlokalizowana jest w Kaponierze Południowej Fortu nr 2 "Kościuszko"

Charakter wystawy tłumaczy sam jej tytuł: "POLAKÓW DROGI DO WOLNOŚCI". To jedyne miejsce, gdzie pod jednym dachem spotkać można najwybitniejszych Polaków którzy, nie tylko orężem, walczyli w imię wolności. Realistyczne figury wykonane w skali 1:1, ubrane są w stroje z epoki (część z nich to stroje ponad stuletnie, użyczone przez Teatr Słowackiego), przedstawione są w interesujących aranżacjach.

I tak, wśród przedstawicieli czynu zbrojnego zobaczymy generała Józefa Dąbrowskiego (ku czci którego powstała Pieść Legionów Polskich - nasz hymn narodowy), anonimowego zesłańca na Sybir po upadku Powstania Styczniowego, Bartosza Głowackiego w scenie Bitwy Racławickiej oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Wśród walczących piórem nie mogło zabraknąć Adama Mickiewicza, w Wielkiej Bibliotece Polskiej w Paryżu podczas Wielkiej Emigracji oraz Henryka Sienkiewicza w swoim gabinecie. Obok nich Fryderyk Chopin, który wspaniałą muzyką dodawał Polakom wiary w niepodległość oraz stojący przy sztalugach w swojej pracowni Jan Matejko.  Czeka na nas również wielki polityk, a za razem znakomity pianista i pierwszy premier Polski Ignacy Paderewski.

Z papieskiego śmigłowca powita nas Jan Paweł II nieopodal kanonizowanej przez Niego w pobliskich Łagiewnikach Siostry Faustyny.

Kliknij na miniaturę aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze.