Dojazd na Kopiec

Cennik

Wystawy

Wydawnictwa

Dla turystów

Kopiec Kościuszki to unikatowe miejsce na mapie Krakowa i Małopolski. To stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama okolicy, tu weźmiesz udział w wyjątkowej lekcji historii i zobaczysz ciekawe wystawy. Planujesz zwiedzanie Krakowa? Kopiec Kościuszki to obowiązkowy punkt wycieczki!

Szukasz wyjątkowych widoków? Z Kopca Kościuszki zobaczysz jedną z najpiękniejszych panoram Krakowa, z widokiem na najbardziej charakterystyczne miejsca na starym mieście – Wawel, Bazylikę Mariacką, Sukiennice czy Rynek Główny. Z Kopca rozciąga się również widok na całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie, a przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry!

To również miejsce, w którym można poznać historię drogi Polaków do wolności, zobaczyć wybitnych Polaków i zabytkowy XIX-wieczny fort. Dla miłośników zabytków architektury wojskowej wizyta na Kopcu to możliwość zwiedzenia unikatowego fortu cytadelowego, który spełniał funkcje obronne. Okalający Kopiec Fort 2 „Kościuszko” jest jednym z najstarszych zachowanych dzieł Twierdzy Kraków.

W listopadzie 2017 r. Kopiec Kościuszki w Krakowie wraz z otoczeniem - kaplicą św. Bronisławy i fortem - został ustanowiony Pomnikiem Historii. To status przyznawany przez Prezydenta RP zabytkom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

W zabytkowych wnętrzach Fortu mieszczą się wystawy czasowe. Poznasz sekrety Twierdzy Kraków, by chwilę później stanąć "twarzą w twarz" z najwybitniejszymi Polakami, odwiedzając wystawę woskowych figur.

Przed wejściem na Kopiec Kościuszki trzeba kupić bilet, który uprawnia nie tylko do wejścia na szczyt, ale także do wstępu na wszystkie wystawy w forcie. Kupując bilet wspierasz działalność Kopca - wszystkie wpływy z biletów są przeznaczone na utrzymanie Kopca i wsparcie dziedzictwa tradycji kościuszkowskiej.

Nie musisz mieć gotówki – honorujemy płatności kartą, także zbliżeniowo i w obcych walutach. Zobacz aktualny cennik.

UWAGA: Ze względów bezpieczeństwa na Kopiec Kościuszki nie wolno wchodzić ze zwierzętami.