2017 - Rok Tadeusza Kościuszki

21/03/2017

2017 – Rok Tadeusza Kościuszki

W tym roku przypada 200 rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej i przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej, polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość. Sejm i Senat RP ustanowiły rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki.

W Krakowie jest on obchodzony wyjątkowo – to tu, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda, spoczywają szczątki Tadeusza Kościuszki, u stóp Wawelu stoi jego pomnik, tutaj obywatele usypali Kopiec Kościuszki - jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski.

Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie bohaterów narodowych. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty. Uosabiał najwyższe wartości: równość i tolerancję, a Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał go najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

W uchwale Senatu RP czytamy: „Ideały i dokonania Tadeusza Kościuszki przynoszą zaszczyt nie tylko narodowi polskiemu, ale i całej ludzkości, gdyż przyczynił się on do uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone, za co otrzymał z rąk Jerzego Waszyngtona amerykański Order Cyncynata i do dziś jest honorowany przez naród amerykański. Wielkość i dziejowe zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, która w listopadzie 2015 roku podjęła uchwałę, na podstawie której obchody 200-lecia zgonu Kościuszki będą się odbywać pod patronatem UNESCO”.

24 marca w Krakowie zainaugurowano obchody Roku Tadeusza Kościuszki.

Inauguracja Roku Tadeusza Kościuszki w Krakowie

Uroczysta inauguracja Roku Tadeusza Kościuszki odbyła się 24 marca na krakowskim Rynku Głównym. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie Komitetu Kopca Kościuszki, uczniowie szkół noszących imię Tadeusza Kościuszki, Bracia Kurkowi, mieszkańcy i turyści. Rozpoczęcie obchodów Roku Kościuszkowskiego było połączone z 223. rocznicą Insurekcji Kościuszkowskiej.

Wydarzenia związane z Rokiem Kościuszkowskim odbywają się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. List do uczestników uroczystości na Rynku Głównym odczytał w imieniu głowy państwa podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. - Ufam, że obchody Roku Tadeusza Kościuszki przypomną osobę i zasługi patrona naszej wolności. Jego życie, myśl i dokonania staną się na nowo źródłem inspiracji dla Polaków oraz dla innych narodów, w historii których obecny jest sam Kościuszko, bądź ideały, którym służył – napisał w liście prezydent.

Tuż po uroczystościach na Rynku Głównym odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej dramatyczną przygodę morską Tadeusza Kościuszki w czasie jego żeglugi do Ameryki. Tablica została odsłonięta na małym dziedzińcu (między Bastionem V a Kaponierą Fortu nr 2 „Kościuszko”) na Kopcu Kościuszki. Ufundował ją Prezes Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie, Tomasz Otrębski.

A wieczorem biało – czerwonymi światłami rozbłysły TAURON Arena Kraków, kładka o. Bernatka i estakada Lipska – Wielicka.

Kościuszko. Historia w ożywionych obrazach

25 marca, z okazji inauguracji Roku Tadeusza Kościuszki, mieszkańcy Krakowa i turyści mogli obejrzeć inscenizację obrazu Wojciecha Kossaka „Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie w dniu 24 marca 1794 roku". Inscenizację zorganizowano w ramach cyklu filmów edukacyjnych pod nazwą „Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach", który realizuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Cykl powstaje przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych" obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego.

Podczas inscenizacji widzowie mogli „wejść” do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny tego momentu, który został przedstawiony na płótnie. Fabule towarzyszył komentarz wybitnych historyków, znawców historii Polski. Taka forma edukacji – żywa, ciekawa i atrakcyjna - to krok do lepszego zrozumienia historii Polski, także przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym.

Obraz Wojciecha Kossaka powstał w 1911 roku i można go oglądać w Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solothurn w Szwajcarii. To muzeum powstało w 1936 roku w mieszkaniu, w którym Kościuszko spędził ostatnie dwa lata swego życia i gdzie zmarł w 1817.

Szlak Insurekcji Kościuszkowskiej w Krakowie i Małopolsce

Stowarzyszenie Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” we współpracy z Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana wydało mapę, na której został przedstawiony Szlak Insurekcji Kościuszkowskiej. To forma uczczenia Roku Tadeusza Kościuszki, obchodzonego w 200 rocznicę śmierci polskiego bohatera narodowego.  Mapę można pobrać TUTAJ [PDF]

Szlak Insurekcji Kościuszkowskiej powstał w 2016 roku i objął 10 gmin: Kraków, Kocmyrzów-Luborzyca, Zielonki, Proszowice, Pałecznica, Koniusza, Racławice, Radziemice, Słomniki, Igołomia.

Cały szlak liczy 165 km i został podzielony na  9 odcinków. Jest on częścią projektu sieci szlaków historyczno-turystycznych pod nazwą „Małopolski Historyczny Szlak Pamięci”, który jest realizowany od 2012 r. przez „MEC” wraz z CM im. H. Jordana, z pomocą małopolskich gmin. Więcej o Szlaku Insurekcji Kościuszkowskiej przeczytasz tutaj LINK.

Zobacz co do tej pory wydarzyło się w ramach Roku Tadeusza Kościuszki

Czytaj Kurier Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie

Zobacz też

Szklany dach nad dziedzińcem już gotowy

12/07/2019
Zakończyła się budowa szklanego dachu nad dziedzińcem pod Kopcem Kościuszki w Krakowie. To ważny etap budowy nowego Muzeum Kościuszkowskiego - naszej inwestycji realizowanej dzięki wsparciu z funduszy europejskich. W części fortu administrowanej…

Prof. Anthony Bajdek honorowym członkiem Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie

10/07/2019
Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie opiekuje się Kopcem od prawie 200. lat. Od niedawna ma kolejnego członka honorowego, prof. Anthony'ego Bajdka, amerykańskiego historyka, jednego z najaktywniejszych działaczy zabiegających o pamięć o Tadeuszu…

USA świętują 243. rocznicę niepodległości

03/07/2019
4 lipca to w Stanach Zjednoczonych święto państwowe - Independence Day, obchodzone co roku w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych ( 1776 r.) 243. rocznicę odzyskania niepodległości świętowali także Amerykanie…

Popiersie Kościuszki darem dla Polonii w Brazylii

17/06/2019
Popiersie Tadeusza Kościuszki to dar Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie dla najstarszej organizacji polonijnej w Ameryce Łacińskiej. Popiersie przekazał na ręce ambasadora Marka Makowskiego prezes Komitetu prof. Mieczysław Rokosz podczas wizyty…

Awantura o Kościuszkę w Australii zakończona porozumieniem

10/06/2019
Góra Kościuszki jest najwyższym szczytem Australii (2228 m n.p.m), położonym w Parku Narodowym Kościuszki, w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich. Swoją nazwę zawdzięcza Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, który odkrył ją,…

Profesor Anthony Bajdek z wizytą w Krakowie

06/06/2019
Profesor Anthony Bajdek - historyk, emerytowany profesor i dziekan Uniwersytetu w Bostonie, były aktywny działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej, prezes American Association of the Friends of Kościuszko at West Point - odwiedzi Kraków na zaproszenie…

Czy historia może łączyć? Muzeum Historii Polski od koncepcji do realizacji

04/06/2019
10 czerwca (poniedziałek) o godzinie 16.00 zapraszamy do Pałacu Krzysztofory (Sala Miedziana) na wykład Roberta Kostro "Czy historia może łączyć? Muzeum Historii Polski od koncepcji do realizacji". Muzeum Historii Polski jest jedną z największych…
W dniu dzisiejszym Kopiec jest otwarty w godzinach 9:00 do 20:40. ×